نقشه سایتصفحه اصلیRSS
هموطنان عزيز: برق انرژي پاکيزه و ارزشمند است در مصرف آن صرفه جويي کنيم. ***** خاموش کردن هر چراغ اضافي روشني بخشيدن به زندگي ديگران است ***** از وسايل برقي پر مصرف در روزهاي تعطیل استفاده کنيم ***** در ساعات اوج مصرف برق ، استفاده از وسايل برق پر مصرف را محدود کنيم *****تكرار مستمر نكات ايمني باعث ملكه شدن آنها در ذهن و رفتار ما مي شود *****انسان بنده عادت است پس بياييم ايمني را عادت خود كنيم.
  پیوندها
  ورود اعضا
نام کاربری
*
کلمه عبور
*
کد امنیتی
*
 
  نظرسنجی
  جستجو
  سایت   وب
  آمار بازدید
امروز: 25002
دیروز: 23757
هفته جاری: 9577368
ماه جاری: 9589746
هفته گذشته: 4092
ماه گذشته: 22092
تعداد کل: 9837063
افراد آنلاین: 47
  اصناف
کد مطلب:  148
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اصناف
۱. سيمهاي برق خطوط هوايي موجود در داخل و خارج شهر فاقد روكش هستند.
۲- شبكه هاي هوايي توزيع برق به ۲ دسته طبقه بندي مي شوند : 
شبكه هوايي فشار ضعيف : خطوطي هستند كه داراي ولتاژ كمتر از ۱۰۰۰ ولت هستند .
شبكه هوايي فشار متوسط : خطوطي هستند كه داراي ولتاژ بالاتر از ۱۰۰۰ ولت مي باشند . اين خطوط به ۲ دسته ۱۱۰۰۰ و ۲۰۰۰۰ ولت تقسيم بندي مي شوند.
۳- كليه خطوط هوايي توزيع برق طبق تصويب نامه شماره ۲۹۰۵۲ وزارت نيرو داراي حريم مشخص و تعريف شده هستند .بر همين اساس جهت توضيح حريم خطوط نياز به آشنايي با تعاريف زير مي باشد :
محور خط : خطي است فرضي رابط بين مراكز پايه هاي برق در طول خطوط هوايي نيروي برق 
مسير خط : نواري است روي زمين و به موازات محور خط كه حد خارجي دو طرف آن تصوير هاديهاي ( سيمهاي )جانبي خط روي زمين مي باشد. 
حريم شبكه برق به حداقل فاصله و محدوده تعيين شده در نزديكي خطوط توزيع برق كه ايجاد هر گونه تاسيسات و يا اجراي عمليات در آن محدوده ممنوع و خطرناك بوده و موجب بروز حادثه و تحميل خسارت مادي و انساني و تخريب تاسيسات توزيع برق خواهد شد.حريم شبكه هاي برق گفته مي شود.بر همين مبنا خطوط توزيع برق داراي دو نوع حريم به شرح زير مي باشند :
حريم درجه يك : دو نوار در طرفين مسير خط و متصل به آن كه عرض هر كدام را حريم درجه يك مي گويند. در مسير و حريم درجه يك اقدام به هرگونه عمليات ساختماني و ايجاد تاسيسات مسكوني و تاسيسات دامداري يا باغ و درختكاري و انبارداري تا هر ارتفاع ممنوع مي باشد و فقط ايجاد زراعت فصلي و سطحي و حفر چاه و قنات و راهسازي و شبكه آبياري ، مشروط بر اين كه سبب ايجاد خسارت براي تاسيسات خطوط انتقال نگردد بلامانع خواهد بود .
حريم درجه دو : دو نوار در طرفين حريم درجه يك و متصل به آن كه فاصله افقي حد خارجي آن از محور خط را حريم درجه ۲ مي ناميم . در حريم درجه دو فقط ايجاد تاسيسات ساختماني اعم از مسكوني و صنعتي و مخازن سوخت تا هر ارتفاع ممنوع مي باشد .

ولتاژ اسمي خطوط هوايي

حريم درجه يك

حريم درجه دو

فشار ضعيف ( كمتر از يكهزار ولت )

۵۰/۱ متر

-

( از ۱۰۰۰ تا ۲۰ هزار ولت ) فشار متوسط

۳ متر

۵ متر

۴- حداقل ارتفاع سيم شبكه هاي هوايي فشار ضعيف و فشار متوسط از سطح زمين عبارتند از : 
شبكه هوايي فشار ضعيف ۵/۶ متر و شبكه هوايي فشار متوسط ۵/۷ متر از سطح زمين ارتفاع دارند.لذا احداث هر گونه تاسيسات يا خاكريز كه موجب كاهش ارتفاع سيمهاي شبكه از سطح قابل استقرار بوجود آمده بشود ممنوع و خطرناك مي باشد.
تازه های سایت
پربازدیدترین مطالب
.:. کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت توزیع برق استان همدان است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است .:. طراحی و تولید: « رایان راد »
همدان – خيابان مهديه - كدپستي – 65167 – صندوق پستي – 116 – تلفن : 6-38252982